Bajkał w zimowej odsłonie / Urok syberyjskiej zimy

O podróży

Zamarznięty Bajkał to zjawisko, które trudno porównać do czegokolwiek innego. Połacie idealnie przezroczystego lodu czy bajeczne lodowe jaskinie robią wielkie wrażenie. Do tego niesamowita podróż samochodami po zamarzniętej powierzchni syberyjskiego morza! Tę trasę zaprojektowaliśmy specjalnie dla Turystów wymagających nieco komfortu. Wybraliśmy najlepsze obiekty noclegowe i zrezygnowaliśmy z najbardziej ekstremalnych miejsc. Ale i tak będzie pełno wrażeń i niezwykłych wspomnień!

 • Przed nami

  • seanse w bani – z nacieraniem się śniegiem
  • przejazdy UAZ-ami po lodzie Bajkału
  • fantazyjne formy lodowe na wybrzeżach
  • kąpiele w naturalnych gorących źródłach
  • podróże poduszkowcami po bajkalskim lodzie
  • zjawiska lodowe: „organy”, groty, torosy, sokui…
  • zwiedzanie zabytków Irkucka i Ułan Ude
  • podróż Transsybem z Ułan Ude do Irkucka

Program podróży

Zbiórka na lotnisku Chopina w Warszawie i wylot do Irkucka z przesiadką w Moskwie.

Przylot do Irkucka, stolicy Syberii Wschodniej i miasta nieodłącznie związanego z historią polskich zesłańców. Transfer do hotelu. Wyjście na zwiedzanie śródmieścia z zabytkowymi cerkwiami, „polskim” kościołem oraz oryginalną drewnianą zabudową, tworzącą niepowtarzalną atmosferę Irkucka. Odwiedzimy centralny rynek, a także zobaczymy lodołamacz „Angara” i zaporę irkuckiej hydroelektrowni. Kolacja i nocleg w hotelu.

Po śniadaniu przejazd nad Bajkał, do miejscowości Listwianka. Tam witamy się z syberyjskim morzem i kwaterujemy w bazie turystycznej, a następnie ruszamy na zwiedzanie okolicy. Odwiedzimy Muzeum Bajkalskie, odkrywające wiele tajemnic „Świętego Morza” oraz wjedziemy wyciągiem na Kamień Czerskiego. Dla miłośników zimowych szaleństw będzie możliwość poszusowania na nartach (fakultatywnie). Wieczorem kolacja i kąpiel w bani – tradycyjnej rosyjskiej saunie. Dla chętnych – okazja, by wykąpać się w przeręblu wyciętym w tafli zamarzniętego Bajkału.

Posileni śniadaniem ruszamy na wycieczkę poduszkowcem wzdłuż trasy Kolei Krugobajkalskiej, zabytkowej linii kolejowej „przyklejonej” do skalistych brzegów Bajkału. Po drodze przystanki w najciekawszych punktach, zwiedzanie tuneli i skalistych przylądków oraz ciepły obiad u miejscowej gospodyni. A przede wszystkim – spacery po tafli zamarzniętego morza i podziwianie zjawisk lodowych. Po powrocie do Listwianki kolacja, a następnie wyjście – o ile artysta nie będzie w trasie – do Teatru Pieśni Autorskiej na koncert miejscowego barda, opiewającego uroki wiejskiego życia i piękno syberyjskiej przyrody.

Po śniadaniu ruszamy poduszkowcem wzdłuż zachodnich brzegów Bajkału. Po drodze przystanek w Zatoce Piaszczystej, u stóp widowiskowych formacji skalnych nad brzegiem Bajkału. Obiad u gospodyni w Buguldiejce, przesiadka do UAZ-a i przejazd na Wyspę Olchon. Po drodze zwiedzanie zamarzniętej cieśniny Małe Morze. Pod wieczór przyjazd do miejscowości Chużyr, zakwaterowanie w bazie turystycznej. Wieczorny spacer do Skały Szamanki, kolacja i rozgrzewająca kąpiel w bani.

Tego dnia pokonamy ponad 100 km UAZ-em po lodzie, żeby dostać się na drugi brzeg Bajkału – do Ust’-Barguzina. Po drodze podziwianie zjawisk lodowych, pięknych formacji skalnych na północnych wybrzeżach wyspy Olchon oraz rozrywki śnieżno-lodowe. W połowie dnia piknik w niesamowitej scenerii zamarzniętego Morza Syberii. Po przyjeździe zakwaterowanie u gospodarzy, kolacja i zasłużony odpoczynek.

Całodniowa wycieczka UAZ-em do Zatoki Cziwyrkujskiej, otoczonej porośniętymi tajgą zboczami półwyspu Święty Nos i grzbietami Gór Bargizińskich. Będziemy podziwiać bajeczne krajobrazy tego zakątka Bajkału i wykąpiemy się w gorących źródłach w Zatoce Zmiejnej. Następnie czeka nas piknik z gotowaną na ognisku uchą z omula. Powrót do Ust’-Barguzina na kolację i nocleg.

Po śniadaniu wyjazd mikrobusem do Ułan Ude – stolicy Republiki Buriacji. Po drodze przystanki na dzikich plażach nad Bajkałem i ostatnie kroki po bajkalskim lodzie, a także wizyta w syberyjskim uzdrowisku Goriaczińsk. Po południu zakwaterowanie w hotelu i spacer po centrum Ułan Ude: największa na świecie głowa Lenina, Carskie Wrota, deptak, cerkiew Hodegetrii. Na koniec dnia kolacja w restauracji i nocleg w hotelu.

Przed południem wizyta w Dacanie Iwołgińskim – centrum buddyzmu w Rosji. Po południu odwiedzimy jedną z wsi zabajkalskich starowierców, gdzie czeka nas zwiedzanie muzeum, wizyta w cerkwi oraz koncert tradycyjnych ruskich pieśni w unikatowym polifonicznym wykonaniu. Spróbujemy też tradycyjnych dań i napojów przygotowanych z ekologicznych produktów. W drodze powrotnej do Ułan Ude przystanek na punkcie widokowym nad Selengą, największym dopływem Bajkału.

Po śniadaniu wyjazd pociągiem Kolei Transsyberyjskiej i podróż do Irkucka. Podziwianie widoków doliny Selengi oraz ostatnie spojrzenia na zamarzniętą taflę Morza Syberii. Kolejne szklanki herbaty parzonej we wrzątku z transsyberyjskiego samowaru i spotkania towarzyskie w wagonie-riestoranie. Wieczorem przybycie do Irkucka, kolacja i nocleg w hotelu.

Po śniadaniu transfer na lotnisko. Lot przez Moskwę do Warszawy.

Terminy i ceny

Cena: 10900PLN

Dostępne terminy:

 • 28.02-10.03.2022
 • 16-26.02.2023
 • 02-12.03.2023