Jenisej I krasnojarsk / Rejs po Jeniseju oraz wizyta w syberyjskich miastach

O podróży

Wyprawa dla tych, którzy chcą trafić naprawdę daleko. Lecimy za koło podbiegunowe, do Norylska, i tam zaczynamy rejs po jednej z największych rzek Syberii. Przez kolejne dni będziemy podziwiać ogrom i potęgę nietkniętej syberyjskiej przyrody, odwiedzając nieliczne osady ulokowane nad brzegami Jeniseju. Na koniec poznamy Jenisejsk – miasto znane ze wspaniałej architektury drewnianej – oraz Krasnojarsk i jego okolice.

 • Przed nami

  • Norylsk – miasto za kołem podbiegunowym
  • 5-dniowy rejs statkiem po Jeniseju
  • Jenisejsk – perła architektury drewnianej
  • Krasnojarsk – jedno z największych miast Syberii
  • Rezerwat Stołby z niezwykłymi formacjami skał

Program podróży

Zbiórka na lotnisku im. F. Chopina w Warszawie. Wylot do Krasnojarska przez Moskwę.

Rano przylot do Krasnojarska. Transfer do hotelu, śniadanie. Następnie wycieczka za miasto i wjazd wyciągiem na punkt widokowy, z którego rozpościera się panorama Rezerwatu Stołby. Pośród jodłowej tajgi wyrastają tam ziemi niezwykłe formacje granitowo-sjenitowych ostańców skalnych – ich wysokość sięga 100 m. Po południu przejazd na podziwianie krasnojarskiej elektrowni wodnej – gigantycznej zapory na Jeniseju. Wieczorem powrót do miasta, kolacja w restauracji, nocleg w hotelu.

Rano przelot do położonego za kołem podbiegunowego Norylska. Po przybyciu transfer do hotelu i czas na odpoczynek po podróży. Po południu zwiedzanie niezwykłego miasta. Zobaczymy Muzeum Norylska – miasta znanego z wydobycia rud niklu, oraz Golgotę Norylską, czyli cmentarz i miejsce upamiętnienia ofiar norylskich łagrów (w tym licznych Polaków). Kolacja i nocleg w Norylsku.

Po śniadaniu przejazd do Dudinki – rzecznego portu nad Jenisejem, przez miejscowych nazywanego „oknem na świat”. Wizyta w Tajmyrskim Muzeum Krajoznawczym. Następnie zaokrętowanie na statku w 2-osobowych kajutach, a potem – ruszamy w rejs. Po obiedzie zwiedzanie jednostki, na której spędzimy kolejne dni. Wieczorem uroczysta kolacja z toastami za zdrowie kapitana. W nocy przystanek w miejscowości Igarka, położonej na brzegu Igarskiej Przetoki Jeniseju.

Płyniemy w górę Jeniseju, najbardziej zasobnej w wodę syberyjskiej rzeki. Obserwujemy otaczającą nas surową przyrodę północnej Syberii, niekończące się połacie tajgi i lasotundry. Odnotowujemy ujścia rzek: Niżnej Tunguskiej i Kuriejki, których minięcie wywołuje spore poruszenie na całym statku. Po drodze przystanek w miasteczku Turuchansk. Wieczorem kolacja i feta z okazji przekroczenia koła podbiegunowego.

Kontynuujemy rejs po Jeniseju. Podziwiamy nienaruszone krajobrazy, słuchamy opowieści Sybiraków, integrujemy się ze współpasażerami. Po drodze postój w zamieszkanej przez rybaków wiosce Bachta. W drugiej połowie dnia wpływamy na Progi Osinowskie, gdzie tor wodny, wytyczony między skalistymi wyspami i podwodnymi skałami, jest tak wąski, że obowiązuje wahadłowy ruch statków.

Od rana płyniemy przez Osinowskie Szczeki – na najbardziej widowiskowy odcinek dolnego biegu Jeniseju. Wysokie granitowe brzegi tworzą tu klify o wysokości 50 m. Postoje w Worogowo i Jarcewo, możliwość wyjścia na przystań i zakupienia pierożków, świeżych warzyw i samogonu miejscowej produkcji. Odważniejsi będą mogli wykąpać się w wodach Jeniseju, pozostali pomoczyć nogi w rzece. Kolacja i ostatni nocleg na statku.

Późnym rankiem dopływamy do Jenisejska, nazywanego „ojcem syberyjskich miast”. Spacer po miejscowości, która ze względu na bogactwo oryginalnej drewnianej architektury stanowi jeden wielki skansen. Zwiedzanie Muzeum Krajoznawczego oraz Soboru Uspieńskiego. Zakwaterowanie i nocleg w hotelu.

Po śniadaniu wyjazd do Krasnojarska. Po drodze przystanek w miejscu, gdzie do Jeniseju wpada Angara – potężna rzeka wypływająca z Bajkału. Piknik na łonie przyrody. Po przybyciu do Krasnojarska zwiedzanie milionowego miasta, będącego jednym z głównych gospodarczych i kulturalnych ośrodków Syberii. Wizyta na wzgórzu Karaułnaja ze słynną kapliczką upamiętnioną na 10-rublowym banknocie, zwiedzanie zabytkowych cerkwi oraz placu Teatralnego. Pożegnalna kolacja i ostatni nocleg na Syberii.

Wcześnie rano transfer na lotnisko. Lot z Krasnojarska przez Moskwę do Warszawy. Zakończenie wyprawy na Lotnisku im. F. Chopina.

Terminy i ceny

Dostępne terminy:

 • 11-20.07.2022 / 12200PLN