Magadan – Kołyma – Jakucuk. Trasą Kołymską znad Morza Ochockiego do Jakucka

O podróży

Ambitny wyjazd w najbardziej surowe rejony Rosji. Udajemy się do Magadanu, by stamtąd wybrać się w podróż do Jakucka liczącą ponad 2000 km Trasą Kołymską. Będziemy poruszać się przez rozległe przestrzenie dzikich gór, pokonywać wielkie rzeki, zatrzymywać się w miejscowościach położonych “na końcu świata”. Po drodze zetkniemy się z przerażającą historią kołymskich łagrów GUŁAG-u i będziemy obserwować, jak dzisiaj wygląda życie w tej nieprzyjaznej, ale jakże pięknej krainie.

Przed nami

  • Magadan – miasto na „końcu świata”
  • przejazd Trasą Kołymską
  • podróż przez dziewicze góry, przełęcze
  • przeprawa promowa przez Lenę
  • Królestwo Wiecznej Zmarzliny w Jakucku
  • rejs po Lenie i zwiedzanie Leńskich Słupów

Program podróży

Zbiórka na lotnisku Chopina w Warszawie. Wylot do Magadanu z przesiadką w Moskwie.

Po przylocie do Magadanu transfer do hotelu i wyjście na spacer po centrum pośród socrealistycznej zabudowy, gmachów użyteczności publicznej i zwyczajnych blokowisk. Zwiedzanie monumentalnego soboru Świętej Trójcy, poświęconego ofiarom represji politycznych. Wizyta w muzeum-mieszkaniu Wadima Kozina – rosyjskiego pieśniarza i kompozytora, odbywającego wyrok w Magadanie w latach 50. Kolacja, a dla chętnych wieczorna przechadzka nad brzegiem morza. Nocleg w Magadanie.

Od rana kontynuujemy poznawanie Magadanu. Odwiedzimy Muzeum Geologiczne, którego ekspozycja prezentuje niezwykłe bogactwo mineralogiczne regionu Kołymy oraz historię pionierskich badań geologicznych tych okolic. Następnie wyjazd za miasto na punkt widokowy, przy którym znajduje się wielki pomnik „Maska Boleści”, poświęcona ofiarom masowych represji stalinowskich. Po południu pojedziemy do rybackiej osady Niukla nad Morzem Ochockim – tam podziwianie widoków z nadmorskich klifów oraz spacer piaszczystą plażą. Powrót do Magadanu na kolację i nocleg.

Po śniadaniu ruszamy na pieszą wycieczkę szlakiem prowadzącym znad zatoki Nagajewa na jedno z okolicznych wzniesień. Potem samochodem terenowym dostaniemy się na punkt widokowy, z którego zobaczymy zaporę magadańskiej elektrowni wodnej. Po powrocie do miasta zwiedzanie Muzeum Krajoznawczego, którego ekspozycja przedstawia m.in. historię kołymskich jednostek GUŁAG-u – Dalstroja i Siewwostlaga. Wizyta w na rynku i w supermarkecie – zakupy prowiantu i brakującego sprzętu na dalszą drogę. Kolacja i nocleg w Magadanie.

Wyruszamy w podróż Trasą Kołymską, która łączy Magadan z Jakuckiem i liczy ponad 2000 km. Trakt, budowany w latach ’30 i ’40 rękami więźniów GUŁAG-u, do dzisiaj nazywany jest „drogą z kości”. Po drodze przystanek w miejscowości Stiekolnyj i wizyta u tamtejszego rzeźbiarza Władimira Gartwika: zwiedzanie pracowni i wystawy rzeźb wykonanych z rozmaitych gatunków skał i minerałów. Potem opuścimy nadmorskie doliny i wjedziemy w głąb surowych Gór Kołymskich. Pokonawszy Przełęcz Jabłoniową dotrzemy do położonego w górskiej dolinie uzdrowiska Tałaja. Kolacja i nocleg w obiektach sanatoryjnych.

Po wczesnym śniadaniu ruszamy na cały dzień w rejon Rudnika Dnieprowskiego – najlepiej zachowanego i udokumentowanego obozu GUŁAG-u na Kołymie. Pośród ruin i pozostałości obozowych zabudowań będziemy oglądać fragmenty dawnych instalacji do wzbogacania rudy ołowiu, odwiedzimy obozowy cmentarz i skonfrontujemy współczesny widok tego miejsca ze wspomnieniami więźniów Dnieprowskiego. Wieczorem powrót na kolację i nocleg do sanatorium Tałaja.

Od rana jedziemy zobaczyć położone kilka kilometrów od Tałoj więzienie-widmo, zamknięte i opuszczone w 2005 r. Potem wracamy na Trasę Kołymską i jedziemy dalej w głąb lądu. W miejscowości Debin zobaczymy szpital, w którym niegdyś został uratowany, a później żył i pracował Warłam Szałamow, autor „Opowieści Kołymskich”. Odwiedzimy także znajdujący się w pobliżu GUŁAG-owski cmentarz oraz trafimy w miejsce, z którego roztacza się widok na miejscowość, potężną rzekę Kołymę i okoliczne grzbiety górskie. Wieczorem przejazd na nocleg do Siniegorie.

Po śniadaniu zobaczymy wielką zaporę hydroelektrowni na Kołymie – to przy okazji jej budowy powstało miasteczko Siniegorie. Następnie powrót na główną trasę i dalsza jazda wśród gór i rwących rzek do Jagodnego. Spacer po miasteczku i – o ile właściciel będzie w domu – zwiedzanie muzeum „Pamięć Kołymy” założonego w prywatnym mieszkaniu przez miejscowego niezależnego historyka. Przejazd do Susumanu – w połowie opuszczonego miasteczka poszukiwaczy złota – kolacja i zakwaterowanie w hotelu. Wieczorny spacer po miejscowości, znanej z przedziwnego budynku domu kultury, którego elementem jest fragment kadłuba samolotu ił..

Jedziemy w dalszą drogę wśród Gór Czerskiego, nazwanych ku czci polskiego zesłańca, geologa i badacza Syberii. Po drodze będziemy pokonywać liczne przełęcze, przekraczać dziesiątki dzikich rzek, mijać ruiny nieczynnych zakładów przemysłowych, opuszczone wioski, pozostałości obozów GUŁAG-u oraz ślady bardzo intensywnej działalności górniczej. W połowie dnia droga doprowadzi nas do doliny rzeki Nera, którą dotrzemy na nocleg do miejscowości Ust’-Nera, położonej nad Indygirką..

Tego dnia naszym celem jest Chandyga, a do pokonania ponad 400 km. Będziemy jechali przez rozległe góry Suntar-Chajata, mijając krajobrazy górskiej tundry, tajgi modrzewiowej i zarośli karłowatej limby syberyjskiej. Po drodze czekają nas najbardziej widowiskowe fragmenty trasy: przejazdy przez przełomy rzeczne Czornyj i Żołtyj Priżym. Po przyjeździe do Chandygi kolacja i nocleg.

Stopniowo wracamy do cywilizacji, zbliżając się do Jakucka. Po drodze czeka nas przeprawa promowa przez rzekę Ałdan, a następnie podróż wyboistą drogą wśród monotonnych krajobrazów tundry, płytkich jezior i mokradeł. Po przyjeździe do miejscowości Czerkiech zwiedzanie miejscowego Muzeum Krajoznawczego, kolacja i nocleg.

Od rana ruszamy w drogę do Jakucka – 300-tysięcznego miasta, stolicy Republiki Sacha (Jakucji). Po pokonaniu ostatnich kilometrów Trasy Kołymskiej przeprawimy się przez potężnie rozlaną Lenę. Następnie czeka nas transfer do hotelu, kolacja i wieczorny spacer po centrum jakuckiej stolicy. Zobaczymy gmachy użyteczności publicznej oraz charakterystyczne dla miast Północy bloki na betonowych palach. Nocleg w Jakucku.

Po śniadaniu wyruszamy na zwiedzanie Jakucka. Zobaczymy sobór Przemienienia Pańskiego, kwartały dawnej drewnianej zabudowy i odwiedzimy gwarny Kriestiański Rynek. Następnie udamy się do Skarbca Republiki Sacha (Jakucji) prezentująego m.in. wyroby z wydobywanego tu złota i diamentów. Potem czeka nas wizyta w Królestwie Wiecznej Zmarzliny, gdzie w podziemnych korytarzach w środku lata zobaczyć można wspaniałe rzeźby z lodu. Nocleg w Jakucku.

Tego dnia wybierzemy się na największą rzekę Syberii – Lenę. Po dotarciu mikrobusem do przystani przesiądziemy się na kuter, który zabierze nas do Leńskich Słupów. To wpisane na listę dziedzictwa UNESCO spektakularne formacje skalne, wyrastające na wysokość 100 metrów prosto z brzegów rzeki. Potężne wapienne ostańce będziemy podziwiać z wody, a także wybierzemy się na pieszą wycieczkę wśród wielkich skał. Wieczorem powrót na nocleg do Jakucka.

Transfer na lotnisko. Wylot do Warszawy z przesiadką w Moskwie. Zakończenie wyprawy na lotnisku im. Chopina.

Terminy i ceny

Dostępne terminy:

  • 04-18.09.2022  dużo wolnych miejsc   16400PLN