Bajkał I dzika Syberia / Aktywny wyjazd w syberyjskie góry

O podróży

To trasa, podczas której zanurzycie się w pięknie syberyjskiej przyrody i zapomnicie o cywilizacji. Zabierzemy Was w nieoczywiste miejsca nad Bajkałem, zaprosimy na rejs po syberyjskim morzu i pokażemy wspaniałe Czarskie Piaski. Wyjazd ma zdecydowanie aktywny charakter – gdzie tylko można, będziemy ruszać na górskie szlaki, by podczas wędrówek łapać kontakt z naturą. A na koniec czeka nas podróż koleją przez powalające krajobrazy Syberii.

 • Przed nami

  • trekkingi w syberyjskich górach
  • piesze szlaki na półwyspie Święty Nos
  • ogniska i wieczory nad brzegiem Bajkału
  • rejs po północnym Bajkale
  • bania – syberyjska łaźnia parowa
  • przejazdy BAM-em i Transsybem
  • pobyt w miejscowościach „na końcu świata”
  • trekking nad polodowcowe Jezioro Frolicha
  • kąpiele w gorących źródłach nad Bajkałem

Program podróży

Zbiórka na lotnisku im. Chopina w Warszawie i wylot do Ułan Ude z przesiadką w Moskwie.

Przylot do Ułan Ude – 400-tysięcznej stolicy Buriacji. Transfer do hotelu i zwiedzanie centrum miasta: największa na świecie głowa Lenina, cerkiew Hodegetrii, Plac Rewolucji z „Sukiennicami” oraz drewniana zabudowa z oryginalnymi zdobieniami. Wieczorem kolacja i spacer po deptaku, którego nazwa nawiązuje do słynnego moskiewskiego Arbatu.

Po śniadaniu wyruszamy nad Bajkał. Opuszczamy gwarne miasto, pokonujemy przełęcze porośniętych tajgą gór i wreszcie uroczyście witamy się z syberyjskim morzem. Następny przystanek w miejscowości Ust’-Barguzin na obiad u miejscowej gospodyni. Późnym popołudniem czeka nas przejazd po wertepach na Półwysep Święty Nos z postojem nad jedną z najpiękniejszych plaż nad Bajkałem. Po dotarciu do Katuni zakwaterowanie w domkach nad samym brzegiem morza, kolacja i wieczorne ognisko.

O poranku płyniemy kutrem po wodach Zatoki Cziwyrkujskiej do osady Kurbulik. Stamtąd pieszym szlakiem prowadzącym przez tajgę i wzdłuż Bajkału idziemy na wycieczkę do Zatoki Zmiejnej . Po zakończeniu trekkingu czas na relaks w gorących źródłach i kąpiele w Bajkale. Obiad na pokładzie kutra i powrót do Katuni. Dla chętnych popołudniowy spacer po okolicy i podziwianie bajecznych krajobrazów. Kolacja i wieczorny seans w bani, czyli syberyjskiej łaźni parowej.

Wcześnie rano okrętujemy się na pokładzie wynajętego kutra i ruszamy na dziką północ. Płyniemy wzdłuż wschodnich brzegów Bajkału, u stóp porośniętych gęstymi lasami Gór Barguzińskich – najbardziej rozległego pasma górskiego Przybajkala. Późnym popołudniem przybywamy do Dawszy – położonej pośrodku niczego siedziby strażników Rezerwatu Barguzińskiego. Spacer po osadzie i wizyta w lokalnym muzeum, gdzie z pierwszej ręki usłyszymy opowieści o przyrodzie nadbajkalskiej tajgi. Kolacja i nocleg.

Po śniadaniu schodzimy na ląd i w towarzystwie strażnika przyrody ruszamy na pieszą wycieczkę po okolicach Dawszy. Wypatrujemy śladów zwierząt, zachwycamy się urokiem syberyjskich limb i potęgą modrzewi. Następnie wracamy na kuter i wypływamy w dalszą drogę. Napawamy się otaczającą nas ze wszystkich stron naturą i nucimy najpiękniejsze piosenki o Bajkale. Wieczorem docieramy do Chakusów – położonego wśród leśnej dziczy maleńkiego sanatorium. Zakwaterowanie w bazie turystycznej, kolacja i nocleg.

O poranku motorówka zabiera nas w rejs do zatoki Ajaja. Stamtąd ruszamy pieszo w drogę powrotną do Chakusów: będziemy poruszać się szlakiem trekkingowym prowadzącym przez tajgę, wzdłuż wybrzeży Bajkału i u podnóża stromych zboczy Gór Barguzińskich . Po drodze przystanki na popasy, kąpiele w Bajkale, próby podglądania nerpy – bajkalskiej foki oraz podziwianie syberyjskiej przyrody w pełnej krasie. Po powrocie do Chakusów kolacja i wieczorne ognisko nad brzegiem Bajkału.

Po śniadaniu znów płyniemy motorówką do zatoki Ajaja. Stamtąd wybieramy się na trekking – przez dziką tajgę . W towarzystwie komarów i pośród śladów większych zwierząt będziemy przedzierać się nad polodowcowe jezioro Frolicha. Przy dobrych warunkach rejs łodzią po tafli jeziora. Po południu powrót pieszo nad zatokę Ajaja i motorówką do Chakusów. Po kolacji czas na korzystanie z miejscowych atrakcji: spacer aleją Romantyków, kąpiele w gorących źródłach oraz w Bajkale.

Rano żegnamy się z malowniczo położonym uzdrowiskiem i ruszamy w rejs motorówką na zachodni brzeg Bajkału – do miejscowości Bajkalskoje. Tam czeka nas przechadzka na skalisty przylądek, z którego roztacza się wspaniała panorama Bajkału i Gór Bajkalskich. Następnie płyniemy do Siewierobajkalska – legendarnego miasta budowniczych BAM-u. Po dotarciu do celu transfer do hotelu, zakwaterowanie i kolacja.

Od rana spacer po centrum Siewierobajkalska: rynek, główny plac, prospekty Leningradczyków i 60-lecia ZSSR. Następnie przejazd na dworzec kolejowy i wyjazd pociągiem po torach Bajkalsko-Amurskiej Magistrali. Tego dnia czeka nas prawdopodobnie najbardziej widowiskowy odcinek linii kolejowej w Rosji: będziemy jechali doliną Wierchniej Angary u stóp Gór Barguzińskich, pokonamy najdłuższy na trasie BAM-u Tunel Siewieromujskij i miniemy dzikie Góry Stanowe. Późnym wieczorem przyjazd na stację Nowa Czara, zakwaterowanie i nocleg w hotelu.

Po śniadaniu ruszamy na zwiedzanie okolic Nowej Czary. Samochodem terenowym pojedziemy nad rzekę i łodzią przeprawimy się na drugi brzeg. Następnie wybierzemy się na pieszą eksplorację największej atrakcji okolicy – Czarskich Piasków, czyli piaszczystej pustyni rozciągającej się na przestrzeni 10 km. Piknik i spacery po wydmach osiągających 30-40 m wysokości . Późnym popołudniem rozstawiamy obóz i przyrządzamy kolację na ognisku. Nocleg pod namiotami.

Śniadanie wśród wspaniałych okoliczności przyrody, zwijanie obozu i czas na ostatnie zabawy w wielkiej piaskownicy. Następnie powrót do Nowej Czary: pieszo, łodzią i samochodem. Zakwaterowanie w hotelu i spacer po miasteczku, które powstało przy okazji budowy BAM-u. Kolacja i nocleg.

Całodniowa wycieczka potężną terenową ciężarówką w głąb malowniczych dolin gór Udokan. Po drodze postoje i spacery w najpiękniejszych miejscach na trasie. W połowie dnia piknik na łonie syberyjskiej przyrody, a przed zapadnięciem zmroku powrót do Nowej Czary na kolację. W nocy odjazd pociągiem do Krasnojarska.

Spędzamy dzień w pociągu, chłonąc koloryt podróży koleją przez Syberię, przyglądając się krajobrazom rozległych gór i dzikich rzek oraz zawierając znajomości ze współpasażerami. Czas na kolejne szklanki herbaty z wagonowego samowaru, wycieczki do Warsu. Po drodze będziemy mieli okazję ostatni raz spojrzeć na Bajkał i zobaczyć wielką zaporę na Angarze.

Rano zatrzymujemy się w Tajszecie i wjeżdżamy na tory południowej nitki Kolei Transsyberyjskiej, które późnym popołudniem doprowadzą nas do Krasnojarska – jednego z największych miast Syberii. Transfer do hotelu, zakwaterowanie i krótki czas na wypoczynek. Wieczorem pożegnalna kolacja i spacer po bulwarach nad Jenisejem.

Transfer na lotnisko. Wylot do Warszawy z przesiadką w Moskwie. Zakończenie wyprawy na lotnisku im. Chopina.

Terminy i ceny

Dostępne terminy:

 • 25.06-10.07.2022 / 11300PLN