Mongolia / Podróż przez krainę koczowników

O podróży

Chcesz oderwać się od cywilizacji? Zapomnieć o asfalcie, betonie, ludzkim tłumie i zasięgu komórek? Polecamy wyjazd do Mongolii. Nasza 12-dniowa trasa przecina krainę Czyngis-chana, zahaczając o jej najpiękniejsze zakątki. Po drodze będziemy podziwiać cuda mongolskiej natury i przyglądać się życiu koczowników, do dzisiaj funkcjonujących w zgodzie z wszechogarniającą przyrodą.

  • Przed nami

    • Ułan Bator – stolica narodu koczowników
    • Pustynia Gobi i jej niesamowite krajobrazy
    • noclegi w ośrodkach jurt
    • bezkresne przestrzenie mongolskich stepów
    • spotkania z koczownikami
    • wyśmienita mongolska jagnięcina
    • kąpiele w gorących źródłach
    • przejazdy przez gobijskie bezdroża

Program podróży

Zbiórka na lotnisku im. Chopina i wylot z Warszawy przez Moskwę do Ułan Bator.

Wczesnym rankiem przylot do stolicy Mongolii, transfer do hotelu i zakwaterowanie. Po śniadaniu zwiedzanie liczącego milion mieszkańców Ułan Bator – miasta stołecznych bulwarów, blokowisk i kontrastujących z nimi osiedli jurt. Wizyta w buddyjskim klasztorze-uczelni Gandan, zwiedzanie centralnego placu Suche-Batora z monumentalnym gmachem parlamentu oraz spacer w czasie po salach mongolskiego muzeum historycznego. Na zakończenie dnia wycieczka na wzgórze Dzaisan, skąd roztacza się panorama gwarnej mongolskiej stolicy. Kolacja i nocleg w Ułan Bator.

Po śniadaniu wyjeżdżamy z centrum i przez budzące się do życia przedmieścia stolicy oraz falujące stepy zmierzamy do Parku Narodowego Hustai, w którym prowadzona jest reintrodukcja słynnych koni Przewalskiego. Po krótkim wypoczynku ruszamy w głąb parku, by fotograficznie zapolować na dzikie konie i nacieszyć się widokami mongolskich krajobrazów oświetlonych promieniami zachodzącego słońca. Wieczorem powrót na kolację i nocleg w ośrodku jurt turystycznych.

Przez otwarte przestrzenie rozległych stepów jedziemy dalej na zachód. Po drodze przystanek na wydmach Mongol Els, przejażdżka na wielbłądach i sesja fotograficzna z piaskiem i stepem w tle. Po południu przyjazd nad jezioro Ugii, położone na wysokości 1387 m n.p.m. Fakultatywnie przejażdżka łodziami i wycieczka konna wzdłuż brzegów jeziora albo spacery po okolicy.

O poranku ruszamy znad brzegów jeziora w kierunku gorących źródeł Cencher. Przy dźwiękach oryginalnej mongolskiej muzyki nadal przemierzamy malownicze stepy, obserwując pasące się stada owiec, kóz, krów i koni. Po dotarciu na miejsce kąpiele w termalnych basenach i relaks wśród wspaniałych okoliczności przyrody. Czas na kontemplowanie otaczających nas stepowych bezkresów i nabranie sił do dalszej intensywnej podróży.

Jedziemy przez otwarte przestrzenie, usiane pojedynczymi jurtami koczowników, do Charchorin. Po południu zwiedzanie miejsc nierozerwalnie związanych z historią Wielkiego Stepu. Wizyta w muzeum prezentującym historię Karakorum – dawnej stolicy Mongołów oraz odwiedziny w powstałym na jej gruzach buddyjskim klasztorze Erdeni Dzu. Wieczorny spacer na wzgórze, z którego można podziwiać krajobrazy doliny rzeki Orchon.

Po śniadaniu ruszamy w dalszą drogę. Po drodze wizyta u koczowników i okazja, by z bliska przyjrzeć się stepowemu “gospodarstwu”. Dalej obserwujemy, jak trawiaste i bogate w zioła stepy ustępują miejsca półpustynnym i pustynnym krajobrazom Gobi. Przez żwirowe płaskowyże jedziemy w kierunku ruin jednego z największych mongolskich klasztorów – Ongi z XVIII w., zniszczonego w latach 30. przez komunistów. Kolacja i nocleg w jurtach.

Kolejny dzień jazdy przez bezkresne mongolskie pustkowia. Przemierzamy tereny rozległej, górzystej, surowej pustyni Gobi, wypatrując pasące się swobodnie stada baktrianów – wielbłądów dwugarbnych. Kierujemy się do Bajandzag, czyli słynnych Płonących Klifów, znanych jako jedna z największych na świecie „kopalni dinozaurów”. Po południu piesza wycieczka wśród wspaniałych formacji skał kryjących szczątki tych gadów oraz przez „pustynny las” – zarośla karłowatych drzew saksaułowych wyrastających wprost z piasku. Nocleg w tradycyjnych mongolskich warunkach.

Jedziemy jeszcze dalej na południe. Naszym celem są największe w Mongolii wydmy Chongorin Els, osiągające ponad 200 m wysokości względnej. Po dotarciu na miejsce zakwaterowanie w ośrodku jurt, a następnie piesza wyprawa na szczyt jednej z wydm i podziwianie nie kończącego się morza piasku oraz gobijskich płaskowyżów z nietypowej perspektywy.

Po wertepach pustyni Gobi jedziemy w góry Gurwan Saichan, które są częścią rozległego Ałtaju Gobijskiego. Następnie pieszo udamy się w głąb kanionu Jolyn Am, czyli Wąwozu Sępów. W jego najwęższym miejscu lód zalega niemal cały rok. Wśród kamieni na dnie wąwozu postaramy się dojrzeć ruchliwe szczekuszki gobijskie, wśród niebosiężnych skał dzikie owce argali i koziorożce syberyjskie, a na nieboskłonie orły przednie i sępy brodate. Pod koniec dnia przejazd do obozu jurt, kolacja i nocleg.

Przejazd na lotnisko w Dalandzadgad (jedno z większych miast na Gobi), a następnie przelot ponad najdalej wysuniętą na północ pustynią świata do Ułan Bator. Przeciskając się chaotyczną rzeką pojazdów, dotrzemy do hotelu. Po południu czas wolny na spacery reprezentacyjną aleją Pokoju oraz wydawanie ostatnich tugrików w sklepach z wyrobami z kaszmiru i wełny wielbłądziej. Wieczorem wyjście na występ tradycyjnego zespołu pieśni i tańca, kolacja pożegnalna i nocleg.

Wylot z Ułan Bator i przelot przez Moskwę do Warszawy. Zakończenie imprezy na lotnisku Okęcie w Warszawie.

Terminy i ceny

Dostępne terminy:

  • 11-20.07.2022 / 12200PLN