Moskwa – Władywostok koleją / Transsyberyjska podróż z Moskwy nad Pacyfik

O podróży

To trasa, która liczy ponad 10 tysięcy kilometrów! Przecina Rosję z zachodu na wschód. Żeby program był naprawdę atrakcyjny, zaplanowaliśmy podróż mało uczęszczaną linią Bajkalsko-Amurskiej Magistrali (BAM) zamiast standardowego przejazdu południową nitka Transsybu. Po drodze będziemy mogli podziwiać zabytki słynnych rosyjskich miast, ale trafimy też w miejsca naprawdę dzikie, ruszymy w syberyjskie góry i zatrzymamy się w miejscowościach na końcu świata. Wielki finał tej podróży to zwiedzanie położonego nad brzegiem Pacyfiku Władywostoku.

Przed nami

  • zabytki Moskwy, Kazania i Chabarowska
  • oryginalna drewniana architektura Tomska
  • przejazdy Transsybem i BAM-em
  • koloryt podróżowania rosyjskimi kolejami
  • rejs po jeziorze Bajkał
  • wyjścia w syberyjskie góry
  • pobyt w miejscowościach „na końcu świata”
  • zwiedzanie Władywostoku

Program podróży

Zbiórka na Lotnisku im. Chopina w Warszawie i wylot do Moskwy. Transfer do hotelu, obiadokolacja, a następnie wyjazd na wieczorną przechadzkę, która pozwoli poczuć klimat rosyjskiej stolicy. Słynnym moskiewskim metrem, zatrzymując się na najpiękniejszych stacjach, pojedziemy na Arbat – tętniącą życiem ulicę, przy której w XIX w. mieszkał Puszkin, a w połowie XX wychowywał się Okudżawa.

Po śniadaniu ciąg dalszy poznawania Moskwy. Z lokalnym przewodnikiem ruszamy na zwiedzanie: przemaszerujemy przez Plac Czerwony, oglądając cerkiew Błogosławionego Wasyla i Główny UniwerMag, wejdziemy na Kreml, by zobaczyć siedzibę prezydenta (a dawniej I sekretarzy), zabytkowe cerkwie oraz wielkie car-dzwon i car-armatę. Następnie wzdłuż rzeki Moskwy przejedziemy do największej świątyni miasta, Soboru Zbawiciela. Później moskiewskimi prospektami udamy się na Wzgórza Worobiowe, skąd – sprzed gmachu uniwersytetu – roztacza się panorama miasta. Kolacja w pobliżu placu Trzech Dworców – Leningradzkiego, Jarosławskiego i Kazańskiego – i wyjazd w pierwszy odcinek wielkiej kolejowej podróży do brzegów Pacyfiku.

Przybycie do ponadmilionowego Kazania – położonej nad Wołgą stolicy rosyjskich Tatarów. Transfer do hotelu i wyjście w miasto. Zwiedzanie dzielnicy starotatarskiej z zabytkowym meczetem Mardżani, Soboru Kazańskiego ze słynną ikoną Matki Boskiej Kazańskiej oraz najważniejszej atrakcji miasta: Kazańskiego Kremla – unikatowego zespołu muzealno-architektonicznego wpisanego na listę UNESCO. Objazd centrum, a następnie spacer głównym deptakiem z reprezentacyjnymi gmachami. Kolacja w restauracji, a wieczorem dla chętnych rejs spacerowy po Wołdze, największej rzece Europy.

Po śniadaniu dalszy ciąg poznawania Kazania wycieczka do założonej przez Iwana Groźnego twierdzy Swijażsk, położonej nad szeroko rozlaną Wołgą. Zobaczymy tam odrestaurowane XVI-wieczne cerkwie i budynki klasztorne, które w ZSRR służyły jako więzienie GUŁAG-u i szpital psychiatryczny. Po południu powrót do miasta, transfer na dworzec kolejowy i wyjazd pociągiem do Nowosybirska.

Miło spędzamy czas w pociągu, przekraczając Ural, mijając Jekaterynburg, Tiumeń i Omsk oraz wpatrując się w bezkresne przestrzenie Niziny Zachodniosyberyjskiej. Stopniowo chłoniemy koloryt podróżowania Koleją Transsyberyjską.

O poranku przyjazd do położonego nad Obem Nowosybirska – największego miasta Syberii. Krótkie zwiedzanie: dworzec kolejowy (największy na trasie Transsybu), plac Lenina z wielkim modernistycznym gmachem opery, przejazd szerokimi prospektami wśród betonowych bloków i przerwa na obiad w stołówce.Przejazd autokarem do Tomska i wieczorny spacer po centrum miasta między gmachami tamtejszych uczelni. Kolacja i nocleg w Tomsku.

Od rana intensywne zwiedzanie Tomska: spacer ulicami z zachowaną oryginalną drewnianą zabudową, zwiedzanie Muzeum Architektury Drewnianej, prezentującym tak charakterystyczne dla Syberii dzieła sztuki snycerskiej. Odwiedzimy także niezwykłe muzeum ofiar represji stalinowskich zorganizowanych w dawnej siedzibie NKWD. Następnie przejazd na punkt widokowy i w miejsce założenia miasta oraz zwiedzanie kościoła katolickiego pw. Opieki Matki Boskiej. Późnym popołudniem przejazd autokarem do miejscowości Jurga na stację kolejową. Odjazd nocnym pociągiem do Siewierobajkalska.

Dzień wypoczynkowy w pociągu. Mijamy Krasnojarsk, przekraczamy Jenisej, a potem w Tajszecie odbijamy z torów zasadniczej liniii Transsybu na nitkę BAM-u – Bajkalsko Amurskiej Magistrali. Czeka nas przejazd przez gigantyczną zaporę Zbiornika Brackiego, coraz dziksze krajobrazy porośniętych tajgą gór i widoki rwących górskich rzek.

Przed południem przyjazd do Siewierobajkalska. To jedyne miasto nad północnym Bajkałem, zamieszkałe głównie przez dawnych budowniczych Bajkalsko-Amurskiej Magistrali, pochodzących z najdalszych zakątków Sojuza. Wycieczka mikrobusem do wioski Bajkalskoje, a tam przechadzka na skalisty przylądek, z którego roztacza się wspaniała panorama Bajkału i Gór Bajkalskich. Pod wieczór spacer po centrum Siewierobajkalska: dworzec kolejowy, prospekty Leningradczyków i 60-lecia ZSSR. Kolacja i nocleg w hotelu.

Z samego rana ruszamy „na Bajkał”. Wynajętym kutrem (lub motorówką) płyniemy na wschodni brzeg syberyjskiego morza, do zatoki Ajaja. Tam ruszamy na trekking (16 km) – przez dziką tajgę, w towarzystwie komarów i pośród śladów większych zwierząt przedrzemy się nad polodowcowe jezioro Frolicha. (Alternatywnie można spędzić czas na piaszczystej plaży Zatoki Ajaja, w otoczeniu pierwotnych krajobrazów bajkalskiej Syberii.) Pod wieczór popłyniemy do maleńkiego sanatorium Chakusy – tam spacer aleją Romantyków, kąpiele w gorących źródłach i kolacja. Powrót drogą wodną na nocleg w Siewierobajkalsku.

Śniadanie, poranna wycieczka na gwarne targowisko, transfer na dworzec kolejowy i wyjazd pociągiem do Nowej Czary. Tego dnia czeka nas prawdopodobnie najbardziej widowiskowy odcinek linii kolejowej w Rosji: będziemy jechali doliną Wierchniej Angary u stóp Gór Barguzińskich, pokonamy najdłuższy na trasie BAM-u Tunel Siewieromujskij i miniemy dzikie Góry Stanowe. Późnym wieczorem przyjazd na stację Nowa Czara, zakwaterowanie i nocleg w hotelu.

Po śniadaniu ruszamy na zwiedzanie okolic Nowej Czary. Samochodem terenowym pojedziemy eksplorować największą atrakcję okolicy – Czarskie Piaski, czyli piaszczystą pustynię rozciągającą się na przestrzeni 10 km. Piknik i spacery po wydmach osiągających nawet 80 metrów wysokości. Po południu powrót do Nowej Czary, spacer po miejscowości, kolacja i nocleg.

Całodniowa wycieczka samochodem terenowym w głąb malowniczych dolin Gór Udokan. Postoje i krótkie spacery w najpiękniejszych miejscach na trasie. W połowie dnia piknik na łonie syberyjskiej przyrody, a przed wieczorem powrót do Nowej Czary na kolację. Późnym wieczorem odjazd nocnym pociągiem do Tyndy.

W godzinach popołudniowych przyjazd do Tyndy, nazywanej „stolicą BAM-u”. Miejscowość jest węzłem kolejowym, z którego odbija linia prowadząca na północ do Jakucka. Spacer po miasteczku „na końcu świata”, zwiedzanie muzeum historii BAM-u. Kolacja, powrót na dworzec kolejowy i późnym wieczorem odjazd pociągiem do Chabarowska.

Dzień wypoczynkowy w pociągu. Powróciwszy na zasadniczą linię Kolei Transsyberyjskiej, będziemy jechali na rosyjski Daleki Wschód. Czekają nas kolejne szklanki herbaty, wycieczki do wagonu restauracyjnego i polowanie na domowe obiady podczas dłuższych postojów na stacjach.

Wcześnie rano przyjazd do Chabarowska. Poranna toaleta w łazienkach dworcowego hotelu i śniadanie. Następnie zwiedzanie miasta: odbudowane cerkwie, kompleks memorialny poświęcony ofiarom wojen, pomniki Murawjowa Amurskiego i Chabarowa oraz centralne ulice i aleje z oryginalną XIX-wieczną zabudową. Przechadzka bulwarem nad wysokim brzegiem Amuru i spacerowy rejs po szeroko rozlanej rzece, stanowiącej granicę z Chinami. Wieczorem wracamy na dworzec i ruszamy w ostatni odcinek kolejowej odysei – podróż do Władywostoku.

O poranku przyjazd do Władywostoku i transfer do hotelu. Następnie ruszamy na zwiedzanie miasta. Zobaczymy zabudowę centrum z przełomu XIX i XX w. oraz centralny plac. Przespacerujemy się także nabrzeżem Okrętowym nad zatoką i odwiedzimy Skwer Admiralski z pomnikiem – łodzią podwodną C-56. Następnie udamy się na autokarowy objazd miasta: pokonamy widowiskowe mosty, w tym największy na Wyspę Rosyjską oraz wjedziemy na punkt widokowy Orle Gniazdo. Wieczorem kolacja w restauracji i nocleg w hotelu.

Wcześnie rano transfer na lotnisko. Wylot do Warszawy z przesiadką w Moskwie. Zakończenie wyprawy na lotnisku im. Chopina.

Terminy i ceny

Cena: 12100PLN

Dostępne terminy:

04-21.06.2022

27.08-13.09.2022

03-20.09.2022