Moskwa – złoty pierścień – Petersburg / Podróż po europejskiej części Rosji

O podróży

To wyjazd, który pozwoli naprawdę dobrze i wielowymiarowo poznać oblicze europejskiej części Rosji. Rozpoczynamy od wizyty w Moskwie, w której oprócz bogatego programu zwiedzania nie zabraknie okazji, by wczuć się w rosyjskie klimaty i zobaczyć wiele miejsc „z tyłu sklepu”. Następnie czeka nas poznawanie architektonicznych perełek Złotego Pierścienia oraz przejazd do Wołogdy, słynącej ze wspaniałego budownictwa drewnianego. Ostatnim mocnym akordem tej trasy jest oryginalny program zwiedzania Petersburga z mnóstwem okazji, by poczuć magiczną atmosferę kulturalnej stolicy Rosji.

 • Przed nami

  • zwiedzanie Kremla
  • Moskwa w klimacie Bułhakowa
  • zabytki Złotego Pierścienia Rosji
  • Wołogda i niezwykły skansen Siemionkowo
  • niepowtarzalny klimat „Wenecji Północy”
  • nocny rejs motorówką po kanałach Petersburga
  • kompleksy pałacowe w Peterhofie i Carskim Siole
  • zwiedzanie Ermitażu

Program podróży

Zbiórka na lotnisku Chopina w Warszawie i wylot do Moskwy. Transfer do hotelu, kolacja, a następnie wyjazd do centrum – słynnym moskiewskim metrem, zatrzymując się na najpiękniejszych stacjach, pojedziemy na Plac Czerwony. Tam spacer między murami Kremla, fasadą Głównego UniwerMagu, gmachem Muzeum Historycznego i bajeczną bryłą Soboru Wasyla Błogosławionego. Zobaczymy także słynny Teatr Bolszoj oraz plac Maneżowy z Hotelem Moskwa. Powrót na nocleg do hotelu.

Po śniadaniu jedziemy na Kreml, by zobaczyć siedzibę prezydenta (a dawniej I sekretarzy), zabytkowe cerkwie oraz wielkie car-dzwon i car-armatę. Następnie wzdłuż rzeki Moskwy udamy się do największej świątyni miasta, Soboru Zbawiciela. Moskiewskimi prospektami pojedziemy na Wzgórza Worobiowe, skąd – sprzed gmachu uniwersytetu – roztacza się panorama miasta. Po południu czeka nas wizyta w Parku Zwycięstwa i w nowoczesnej dzielnicy Moscow City. Kolacja, a wieczorem fakultatywnie wyjście do Teatru Bolszoj.

Kontynuujemy poznawanie Moskwy. Udamy się do słynnej Galerii Tretiakowskiej – tam wyprawa w głąb dziejów rosyjskiej sztuki, poczynając od średniowiecznych ikon Andrieja Rublowa. Następnie, mijając plac Błotny i oglądając z bliska Wielki Kamienny Most, wyruszymy na spacerowy rejs po rzece Moskwie. Po południu odwiedzimy niezwykłe Muzeum Michaiła Bułhakowa w „niecharoszej kwartirze”, a wieczorem pospacerujemy po centrum Moskwy: ulica Twerska, plac Puszkina oraz Arbat.

O poranku wyjazd mikrobusem w kierunku Jarosławia. Po drodze zatrzymamy się na zwiedzanie Troicko-Siergijewskiej Ławry w Siergijew Posad – jednego z najważniejszych centrów pielgrzymkowych w Rosji. Następnie czekają nas przystanki w Peresławiu Zaleskim nad brzegiem jeziora Pleszczejewo oraz w Rostowie u stóp tamtejszego Kremla. Pod wieczór spacer po centrum Jarosławia, o którym mówi się, że to “wielkie muzeum architektury sakralnej”. Zobaczymy m.in. cerkiew Objawienia Pańskiego, zespół świątyń Jana Chrzciciela oraz zabudowania klasztoru Przemienienia Pańskiego. Zakwaterowanie w hotelu, kolacja.

Po śniadaniu ruszamy na wycieczkę mikrobusem do Kostromy, miasta rzadko odwiedzanego przez turystów, a słynącego ze wspaniałego kompleksu domów kupieckich, hal targowych i budowli użyteczności publicznej. Oprócz zwiedzania śródmieścia zajrzymy do pięknie położonego nad Wołgą klasztoru Ipatiewskiego oraz zrobimy sobie zdjęcie pod pomnikiem Susanina. Nie damy mu się wyprowadzić w pole i po południu wrócimy do Jarosławia, by wieczornym pociągiem pojechać do Wołogdy. Po przybyciu do miasta transfer do hotelu i zakwaterowanie.

Od rana przystępujemy do zwiedzania Wołogdy: zobaczymy XVI-wieczny sobór Sofijski z bardzo cennymi freskami i pozostałe zabytki tutejszego Kremla. Czeka nas także wizyta w dzielnicy Niżnyj Posad i spacer wśród prawdziwych perełek architektury drewnianej. Po południu jedziemy do skansenu Siemienkowo, w którym zobaczymy oryginalne domostwa z XVIII w., poznamy wiejskie tradycje ruskiej północy oraz spróbujemy swoich sił w lokalnym rękodziele. Po powrocie kolacja i ekskluzywny występ duetu akordeonistów. Wieczorem wyjazd nocnym pociągiem do Petersburga.

O poranku przybywamy do Petersburga. Transfer z dworca kolejowego do hotelu i śniadanie. Następnie ruszamy na wędrówkę po centrum „kulturalnej stolicy”: wyjdziemy na nabrzeże Newy, zobaczymy pomnik Piotra Wielkiego – „Miedziany Jeździec” oraz potężny gmach Admiralicji. Przespacerujemy się Newskim Prospektem i wejdziemy do Soboru Kazańskiego. W nocy rejs wynajętą motorówką po Newie i kanałach Petersburga oraz oglądanie spektaklu otwierających się mostów.

Po śniadaniu wyjście na zwiedzanie miasta z miejscowym przewodnikiem. Zajrzymy do soboru św. Izaaka, największej świątyni prawosławnej Petersburga. Wjedziemy też na niesamowity punkt widokowy na jej dachu. Następnie czeka nas wspaniała podróż po świecie sztuki – będziemy chodzić po salach Pałacu Zimowego i podziwiać zbiory Ermitażu, jednego z największych muzeów na świecie. Następnie mikrobusem pojedziemy do Twierdzy Pietropawłowskiej – najstarszej część miasta, przez mieszkańców nazywaną sercem „Pitera”. Zobaczymy też słynny krążownik aurora. Wieczorem kolacja.

Po śniadaniu jedziemy mikrobusem do do Peterhofu, gdzie pospacerujemy po fascynującym parku znanym z niesamowitych kompleksów fontann i wspaniałych założeń ogrodowych. Po powrocie do miasta jedziemy na Wyspę Wasiliewską, gdzie z Nabrzeża Uniwersyteckiego będziemy podziwiać panoramę centrum. Następnie czeka nas wizyta w ruskiej bani i czas na relaks w łaźni parowej. Po kolacji wieczorne wyjście do legendarnego klubu muzycznego „Kamczatka”, będącego jednocześnie swego rodzaju muzeum rosyjskiej sceny rockowej. Przy odrobinie szczęścia załapiemy się na koncert w wykonaniu lokalnych muzyków. Późny powrót do hotelu.

O poranku ruszamy na spacer, podczas którego zobaczymy nieoczywiste miejsca w centrum Petersburga. Będziemy zaglądać w ciekawe zaułki, podziwiać zdobienia i oryginalne detale kamienic oraz klatki schodowe. Odwiedzimy też typowe petersburskie mieszkanie, jakich wiele było zamienianych na wielorodzinne “komunałki”, a na koniec wyjdziemy na dach jednej z kamienic, by spojrzeć na Petersburg z zupełnie innej perspektywy i poczuć, jak to jest być ponad całym miastem. Po obiedzie czas na spacery po centrum, fakultatywne zwiedzanie muzeów czy zakupy. Po kolacji i fakultatywnie wyjście do Teatru Maryjskiego.

Po śniadaniu jedziemy do Carskiego Sioła na spacer po salach barokowego Pałacu Katarzyny, z kopią słynnej Bursztynowej Komnaty, oraz po wspaniałym kompleksie parkowym. Następnie transfer na lotnisko i wylot do Warszawy. Zakończenie wycieczki na lotnisku im. Chopina.

Terminy i ceny

Dostępne terminy:

 • 20-30.05.2022/ 8400PLN