O podróży
Niesamowita podróż, podczas której jak w kalejdoskopie będą zmieniać się strefy krajobrazowe – od tajgi po pustynię – i kultury mijanych nacji. Po drodze oglądamy największe atrakcje nad jeziorem Bajkał oraz odwiedzamy najpiękniejsze miejsca w Mongolii. Poruszamy się naprzód jak nomadzi i tylko w jednym miejscu zatrzymujemy się na dwie noce.
Przed nami
- drewniana zabudowa Irkucka
- noclegi na kwaterach u syberyjskich gospodarzy
- rejs przez jezioro Bajkał
- UAZ-safari na wyspie Olchon
- wędzone omule – ryby żyjące tylko w Bajkale
- wizyta u zabajkalskich starowierców
- Ułan Bator – stolica narodu koczowników
- jazda przez stepy Mongolii
- pustynia Gobi i jej niesamowite krajobrazy
Galeria
Program podróży
Zbiórka na lotnisku im. Chopina w Warszawie. Wylot do Irkucka przez Moskwę.
Rano przylot do 600-tysięcznego Irkucka – stolicy Syberii Wschodniej i miasta związanego z historią polskich zesłańców. Śniadanie i wyjazd do położonej nad Bajkałem Listwianki. Zakwaterowanie w pensjonacie, czas na krótki wypoczynek. Następnie spacer wzdłuż brzegu przy dźwiękach falującego Bajkału i wizyta w Muzeum Bajkalskim, które odkryje przed nami część tajemnic „Świętego Morza Syberii”. Wieczorem kolacja i okazja, by skorzystać z bani, czyli syberyjskiej sauny parowej..
Po śniadaniu płyniemy w rejs motorówką wzdłuż zabytkowej trasy Kolei Krugobajkalskiej, poprowadzonej wzdłuż skalistych wybrzeży Bajkału. W najatrakcyjniejszych miejscach będziemy przybijać do brzegu, podziwiać mosty, spacerować przez tunele i cieszyć się wspaniałymi widokami. Zatrzymamy się też na obiad u miejscowej gospodyni w jednej z wiosek na trasie. Po południu po drodze do Irkucka zatrzymamy się w skansenie Talcy, prezentującym tradycyjną architekturę Syberii Wschodniej: warownię, zabudowę wiejską i miejską oraz buriackie jurty. Po przybyciu do miasta kolacja, zakwaterowanie w hotelu i wieczorny spacer.
Rano przystępujemy do zwiedzania Irkucka: XVIII-wieczne zabytkowe cerkwie, neogotycki „polski kościół”, Centralny Rynek i oryginalna drewniana zabudowa, tworząca niepowtarzalną atmosferę miasta. Następnie wyjeżdżamy mikrobusem na wyspę Olchon. Pod wieczór przybywamy do miejscowości Chużyr. Tam zakwaterowanie w prywatnym pensjonacie w syberyjskich domkach, a następnie spacer do Skały Szamanki – wizytówki Bajkału, uważanej przez wyznawców szamanizmu za jedno z 9 najświętszych miejsc Azji. Kolacja i porządne mycie w bani. Później okazja, by spróbować magicznego trunku syberyjskich szamanów z tradycyjnymi zakąskami..
Całodniowa wycieczka na UAZ-safari – będziemy jeździć drogami i bezdrożami przez malownicze stepy północnej części Olchonu. Po drodze m.in. odwiedzimy osadę Piesczanaja (ruchome wydmy; miejsce dawnego łagru stalinowskiego), zatrzymamy się na skalistych przylądkach Trzej Bracia i Choboj oraz w urokliwej dolince Uzury nad brzegiem Bajkału. Spróbujemy też ugotowanej na ognisku uchy ze świeżo złowionych omuli. Po powrocie do miejscowości czas, by podjąć próbę zanurzenia się w cieplejszych zatoczkach Bajkału. Kolacja i wieczorny relaks w bani.
Po śniadaniu żegnamy się z gospodynią, jedziemy do portu i wsiadamy na kuter. Na jego pokładzie pokonamy cieśninę Małe Morze, podziwiając skaliste brzegi Olchonu, a następnie przeprawimy się przez Bajkał. Miniemy półwysep Święty Nos, wpłyniemy na wody Zatoki Barguzińskiej i przybijemy do przystani w miejscowości Ust’-Barguzin. Po zakwaterowaniu u gospodarzy i obfitej domowej kolacji podziwianie zachodu słońca na najbardziej romantycznej plaży nad Bajkałem.
Jedziemy do Ułan Ude – stolicy Republiki Buriacji. Po drodze wizyta w syberyjskim uzdrowisku Goriaczińsk. Oprócz tego przystanki w urokliwych miejscach nad brzegami Bajkału, a na jednej z dzikich plaż pożegnanie z Morzem Syberii. Pod wieczór zwiedzamy centrum 400-tysięcznego Ułan Ude: cerkiew Hodegetrii w stylu syberyjskiego baroku, plac Rewolucji z „Sukiennicami”, „Arbat” oraz pomnik – największa na świecie głowa Lenina. Kolacja i nocleg w hotelu.
Po śniadaniu ruszamy mikrobusem w stronę granicy mongolskiej. Po drodze złożymy wizytę w Tarbagataju u zabajkalskich starowierców, których kultura niematerialna jest wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Zwiedzimy tam muzeum-lapidarium i odbudowaną cerkiew oraz wysłuchamy koncertu tradycyjnych ruskich pieśni w unikatowym polifonicznym wykonaniu. Spróbujemy również tradycyjnych dań. Następnie przejazd do Kiachty i przekroczenie granicy mongolskiej, a wieczorem „zaokrętowanie” w pociągu Kolei Transsyberyjskiej. Gdy pociąg ruszy – feta z okazji zmiany kraju.
Wczesnym rankiem przyjazd do stolicy Mongolii, transfer do hotelu. Po śniadaniu zwiedzanie liczącego milion mieszkańców Ułan Bator – miasta stołecznych bulwarów, blokowisk i kontrastujących z nimi osiedli jurt. Wizyta w buddyjskim klasztorze-uczelni Gandan, zwiedzanie centralnego placu Czyngis-chana z monumentalnym gmachem parlamentu oraz spacer w czasie po salach mongolskiego muzeum historycznego. Na zakończenie dnia wycieczka na wzgórze Dzaisan, skąd roztacza się panorama gwarnej mongolskiej stolicy. Obiadokolacja i nocleg w Ułan Bator.
Po śniadaniu wyjazd z zatłoczonego miasta. Przez otwarte przestrzenie rozległych stepów jedziemy na zachód. Po drodze przystanek na wydmach Mongol Els, wspinaczka na piaszczyste wzniesienia i sesja fotograficzna z piaskiem i stepem w tle. Pod wieczór przyjazd do Charchorin, zakwaterowanie w turystycznych jurtach i typowo mongolska kolacja. Wieczorny spacer na wzgórze, z którego można podziwiać krajobrazy doliny rzeki Orchon.
Od rana zwiedzanie miejsc nierozerwalnie związanych z historią Wielkiego Stepu. Wizyta w muzeum prezentującym historię Karakorum – dawnej stolicy Mongołów oraz odwiedziny w powstałym na jej gruzach buddyjskim klasztorze Erdeni Dzu. Potem w drogę – przy dźwiękach oryginalnej mongolskiej muzyki ruszymy przez harmonijne stepowe przestrzenie, usiane pojedynczymi jutrami tradycyjnych koczowników, stadami kóz, owiec, krów, koni i jaków. Przejazd do ruin jednego z największych mongolskich klasztorów – Ongi z XVIII w., zniszczonego w latach 30. przez komunistów. Kolacja i nocleg w jurtach.
Kolejny dzień jazdy przez bezkresne mongolskie pustkowia. Krajobraz stepowy ustępuje miejsca pustynnemu, przemierzamy tereny rozległej, górzystej, surowej pustyni Gobi, wypatrując pasące się swobodnie stada baktrianów – wielbłądów dwugarbnych. Kierujemy się do Bajandzag, czyli słynnych Płonących Klifów, znanych jako jedna z największych na świecie „kopalni dinozaurów”. Po południu piesza wycieczka wśród wspaniałych formacji skał kryjących szczątki tych gadów oraz przez „pustynny las” – zarośla karłowatych drzew saksaułowych wyrastających wprost z piasku. Nocleg w tradycyjnych mongolskich warunkach.
Przez gobijskie pustkowia, wyjeżdżonymi w żwirze „drogami” jedziemy do podnóży gór Ałtaj. Po drodze przystanek przy rozległych wydmach Molcog Els, przejażdżka na grzbiecie wielbłąda i czas na zabawy w piasku. Następnie pieszo udamy się w głąb kanionu Jolyn Am, czyli Wąwozu Sępów. W jego najwęższym miejscu lód zalega niemal cały rok! Wśród kamieni na dnie wąwozu postaramy się dojrzeć ruchliwe szczekuszki gobijskie, wśród niebosiężnych skał dzikie owce argali i koziorożce syberyjskie, a na nieboskłonie orły przednie i sępy brodate. Pod koniec dnia przejazd do obozu jurt, kolacja i nocleg.
Przejazd na lotnisko w Dalandzadgad (jedno z większych miast na Gobi), a następnie przelot ponad najdalej wysuniętą na północ pustynią świata do Ułan Bator. Przeciskając się chaotyczną rzeką pojazdów, dotrzemy do hotelu. Po południu czas wolny na spacery reprezentacyjną aleją Pokoju oraz wydawanie ostatnich tugrików w sklepach z wyrobami z kaszmiru i wełny wielbłądziej. Wieczorem wyjście na występ tradycyjnego zespołu pieśni i tańca, kolacja pożegnalna i nocleg.
Wylot z Ułan Bator i przelot przez Moskwę do Warszawy. Zakończenie imprezy na lotnisku Okęcie w Warszawie.
Terminy i ceny
Dostępne terminy:
- 31.07-14.08.2022 wyjazd potwierdzony 14900PLN