O podróży
Dla wielu jest to podróż życia: zaczynamy pod murami moskiewskiego Kremla, a kończymy – na chińskim Wielkim Murze. Tę wspaniałą trasę pokonamy koleją, zatrzymując się w najciekawszych miejscach i odbijając z głównego szlaku. W trakcie wyprawy będziemy podziwiać zabytki Moskwy i innych rosyjskich miast, przepłyniemy jezioro Bajkał – perłę Syberii, wyruszymy na przygodę pośród stepów Mongolii, przekroczymy Pustynię Gobi i zdobędziemy Pekin. A wszystko to w 21 dni.
Przed nami
- moskiewski Kreml
- przejazd Koleją Transsyberyjską – z Moskwy do Pekinu
- zabytki rosyjskich Tatarów w Kazaniu
- granica Europy i Azji pod Jekaterynburgiem
- rejs przez jezioro Bajkał
- wizyta u zabajkalskich starowierców
- podróż przez stepy Mongolii
- fotograficzne polowanie na dzikie konie tahi
- chiński Wielki Mur
Galeria
Program podróży
Zbiórka na Lotnisku im. Chopina w Warszawie i wylot do Moskwy. Transfer do hotelu, obiadokolacja, a następnie wyjazd na wieczorną przechadzkę, która pozwoli poczuć klimat rosyjskiej stolicy. Słynnym moskiewskim metrem, zatrzymując się na najpiękniejszych stacjach, pojedziemy na Arbat – tętniącą życiem ulicę, przy której w XIX w. mieszkał Puszkin, a w połowie XX wychowywał się Okudżawa.
Po śniadaniu ciąg dalszy poznawania Moskwy. Z lokalnym przewodnikiem ruszamy na zwiedzanie: przemaszerujemy przez Plac Czerwony, oglądając cerkiew Błogosławionego Wasyla i Główny UniwerMag, wejdziemy na Kreml, by zobaczyć siedzibę prezydenta (a dawniej I sekretarzy), zabytkowe cerkwie oraz wielkie car-dzwon i car-armatę. Następnie wzdłuż rzeki Moskwy przejedziemy do największej świątyni miasta, Soboru Zbawiciela. Później moskiewskimi prospektami udamy się na Wzgórza Worobiowe, skąd – sprzed gmachu uniwersytetu – roztacza się panorama miasta. Kolacja w pobliżu placu Trzech Dworców – Leningradzkiego, Jarosławskiego i Kazańskiego. Wyjazd nocnym pociągiem do Kazania.
Przybycie do ponadmilionowego Kazania – położonej nad Wołgą stolicy rosyjskich Tatarów. Transfer do hotelu i wyjście w miasto. Zwiedzanie dzielnicy starotatarskiej z zabytkowym meczetem Mardżani, Soboru Kazańskiego ze słynną ikoną Matki Boskiej Kazańskiej oraz najważniejszej atrakcji miasta: Kazańskiego Kremla – unikatowego zespołu muzealno-architektonicznego wpisanego na listę UNESCO. Objazd centrum, a następnie spacer głównym deptakiem z reprezentacyjnymi gmachami. Kolacja w restauracji, a wieczorem dla chętnych rejs spacerowy po Wołdze, największej rzece Europy.
Po śniadaniu dalszy ciąg poznawania Kazania: zwiedzanie Muzeum Tatarstanu, przejazd przez pierwszą dzielnicę przemysłową, podziwianie obiektów sportowych Uniwersjady. Następnie wycieczka do założonej przez Iwana Groźnego twierdzy Swijażsk, położonej nad szeroko rozlaną Wołgą. Po powrocie do miasta tatarska uczta i pokaz gotowania wybranych dań regionalnej kuchni. Wyjazd wieczornym pociągiem.
W połowie dnia przybycie do Jekaterynburga, nazywanego „Bramą Uralu”. Zwiedzanie miasta: skwer historyczny i zapora na rzece Iseć, cerkiew Na Krwi – zbudowana w miejscu, gdzie rozegrał się dramat cara Mikołaja II i rodziny Romanowów, punkt widokowy na najwyższym wieżowcu, upamiętniającym Władimira Wysockiego. Wyjazd za miasto na symboliczną granicę Europy i Azji – toast i sesja fotograficzna na styku kontynentów. Po kolacji i zakupach powrót na dworzec, by kontynuować podróż Koleją Transsyberyjską.
Miło spędzamy czas w pociągu, mijając Omsk, Nowosybirsk, Krasnojarsk, pokonując wielkie syberyjskie rzeki, rozmyślając nad bezkresem Syberii i zastanawiając się, o czym szumią mijane brzozy.
Przybycie do 600-tysięcznego Irkucka – stolicy Syberii Wschodniej i miasta związanego z historią polskich zesłańców. Transfer do hotelu, a następnie zwiedzanie: zabytkowe cerkwie z XVIII w., neogotycki „polski kościół”, Centralny Rynek oraz oryginalna drewniana zabudowa, tworząca niepowtarzalną atmosferę Irkucka. Zobaczymy też zaporę na Angarze i zabytkowy lodołamacz. Wieczorem kolacja i spacer bulwarem nad rzeką.
Po śniadaniu wyjazd mikrobusem nad Bajkał. Pokonawszy ust-ordyńskie stepy i tajgę Gór Nadmorskich docieramy na spotkanie ze „Świętym Morzem Syberii”. Promem przeprawiamy się na Olchon – największą wyspę Bajkału – i dojeżdżamy do wioski Chużyr. Tam zakwaterowanie w bazie turystycznej, a następnie spacer do Skały Szamanki – wizytówki Bajkału, uważanej przez wyznawców szamanizmu za jedno z 9 najświętszych miejsc Azji. Kolacja i porządne mycie w bani, czyli syberyjskiej łaźni parowej. Później okazja, by spróbować magicznego trunku syberyjskich szamanów z tradycyjnymi zakąskami.
Całodniowa wycieczka na UAZ-safari – będziemy jeździć drogami i bezdrożami przez malownicze stepy północnej części Olchonu. Po drodze m.in. odwiedzimy osadę Piesczanaja (ruchome wydmy; miejsce dawnego łagru stalinowskiego), zatrzymamy się na skalistych przylądkach Trzej Bracia i Choboj oraz w urokliwej dolince Uzury nad brzegiem Bajkału. Spróbujemy też ugotowanej na ognisku uchy ze świeżo złowionych omuli. Po powrocie do miejscowości czas, by podjąć próbę zanurzenia się w cieplejszych zatoczkach Bajkału. Kolacja i wieczorny relaks w bani.
Po śniadaniu żegnamy się z gospodynią, jedziemy do portu i wsiadamy na kuter. Na jego pokładzie pokonamy cieśninę Małe Morze, podziwiając skaliste brzegi Olchonu, a następnie przeprawimy się przez Bajkał. Miniemy półwysep Święty Nos, wpłyniemy na wody Zatoki Barguzińskiej i przybijemy do przystani w miejscowości Ust’-Barguzin. Po zakwaterowaniu u gospodarzy i obfitej domowej kolacji podziwianie zachodu słońca na najbardziej romantycznej plaży nad Bajkałem.
Jedziemy do Ułan Ude – stolicy Republiki Buriacji. Po drodze wizyta w syberyjskim uzdrowisku Goriaczińsk. Oprócz tego przystanki w urokliwych miejscach nad brzegami Bajkału, a na jednej z dzikich plaż pożegnanie z Morzem Syberii. Pod wieczór zwiedzamy centrum 400-tysięcznego Ułan Ude: cerkiew Hodegetrii w stylu syberyjskiego baroku, plac Rewolucji z „Sukiennicami”, „Arbat” oraz pomnik – największa na świecie głowa Lenina. Kolacja i nocleg w hotelu.
Po śniadaniu ruszamy mikrobusem w stronę granicy mongolskiej. Po drodze złożymy wizytę w Tarbagataju u zabajkalskich starowierców, których kultura niematerialna jest wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Zwiedzimy tam muzeum-lapidarium i odbudowaną cerkiew oraz wysłuchamy koncertu tradycyjnych ruskich pieśni w unikatowym polifonicznym wykonaniu. Spróbujemy również tradycyjnych dań. Następnie przejazd do Kiachty i przekroczenie granicy mongolskiej, a wieczorem „zaokrętowanie” w pociągu Kolei Transsyberyjskiej. Gdy pociąg ruszy – feta z okazji zmiany kraju.
Rano przyjazd do liczącego ponad milion mieszkańców Ułan Bator. Przejazd przez budzące się do życia przedmieścia stolicy i falujące stepy do Parku Narodowego Hustai, w którym prowadzona jest reintrodukcja słynnych koni Przewalskiego. Po krótkim wypoczynku wyjeżdżamy na fotograficzne polowanie na dzikie konie oraz piknik pośród stepowej przyrody. Wieczorem powrót na kolację i nocleg w ośrodku jurt turystycznych.
Jedziemy przez otwarte przestrzenie, usiane pojedynczymi jurtami koczowników do Charchorin. Po drodze zatrzymamy się na wydmach Mongol Els, by pospacerować po ciepłym piasku albo przejechać się na wielbłądzie. Po południu zwiedzanie miejsc nierozerwalnie związanych z historią Wielkiego Stepu. Wizyta w muzeum prezentującym historię Karakorum – dawnej stolicy Mongołów oraz odwiedziny w powstałym na jej gruzach buddyjskim klasztorze Erdeni Dzu. Wieczorny spacer na wzgórze, z którego można podziwiać krajobrazy doliny rzeki Orchon.
Przy dźwiękach oryginalnej mongolskiej muzyki w dalszym ciągu przemierzamy malownicze stepy, obserwując pasące się stada owiec, kóz, krów i koni. Po drodze zatrzymujemy się w najpiękniejszych i najciekawszych miejscach, bezwiednie wydajemy okrzyki zachwytu. Docieramy nad jezioro Ugii położone na wysokości 1387 m n.p.m. Po obiedzie fakultatywnie przejażdżka łodziami i wycieczka konna wzdłuż brzegów jeziora. Wieczorem typowo mongolska kolacja i nocleg w jurtach.
Po śniadaniu wyjazd do Ułan Bator – miasta stołecznych bulwarów, blokowisk i kontrastujących z nimi osiedli jurt. Wizyta w buddyjskim klasztorze-uczelni Gandan, spacer po centralnym placu Czyngis-chana z monumentalnym gmachem parlamentu. Czas wolny na reprezentacyjnej alei Pokoju i wydawanie ostatnich tugrików na wyroby z kaszmiru i wełny wielbłądziej. Wieczorem wyjście na występ tradycyjnego zespołu pieśni i tańca. Kolacja i nocleg w hotelu.
Wczesnym rankiem transfer na dworzec kolejowy. Ruszamy pociągiem na południe, opuszczamy strefę stepów i wjeżdżamy na obszar Gobi – najdalej na północ wysuniętej pustyni świata. Wieczorem żegnamy się z Mongolią i przekraczamy chińską granicę.
Pobudka skoro świt, by przez okna pociągu podziwiać potężne góry z fragmentami Wielkiego Muru, spektakularne przełomy rzeczne i oryginalną zabudowę chińskich miast i wsi. W połowie dnia przybycie do Pekinu. Transfer do hotelu, a następnie ruszymy na zwiedzanie miasta. Tego dnia zobaczymy piękną Świątynię Nieba, oraz przejedziemy się rikszami po starych dzielnicach miasta, zwanych hutongami. Wieczorem próba tradycyjnych dań chińskiej kuchni.
Od rana dalsze zwiedzanie Pekinu: Plac Bramy Niebiańskiego Spokoju (Tiananmen) oraz kompleks zabudowań Zakazanego Miasta – symbolu chińskiej stolicy. Krótka wizyta w wiosce olimpijskiej, następnie wyjazd poza miasto na Wielki Mur – spacer jego fragmentem i sesja fotograficzna z gigantyczną budowlą w tle. Powrót do Pekinu i okazja, by spróbować swoich żołądków na targu żywności, kolacja i nocleg.
Zakończenie azjatyckiej odysei: po śniadaniu transfer na lotnisko i wylot do Warszawy. Zakończenie wyprawy.
Terminy i ceny
Cena: 16400PLN
Dostępne terminy:
07-27.06.2022
05-25.07.2022
02-22.08.2022
09-29.08.2022