Rosja Zorza Polarna / Morze Barentsa i półwysep Kolski

O podróży

To będzie wyjazd niezwykły, bo jego głównym celem nie będzie żadne miasto ani typowa atrakcja turystyczna, ale zjawisko tak efemeryczne jak zorza polarna. Zabierzemy Państwa na Półwysep Kolski, gdzie zimą to przepiękne widowisko obserwuje się nader często. Oprócz polowania na zorze czekają nas surowe krajobrazy dalekiej północy, spotkania z hodowcami reniferów i dostarczające wielu wrażeń zimowe aktywności.

 • Przed nami

  • polowanie na zorzę polarną
  • Murmańsk – port za kołem podbiegunowym
  • malownicze wybrzeże Morza Barentsa
  • Teriberka – miasteczko na „końcu świata”
  • sceneria nominowanego do Oscara „Lewiatana”
  • wizyta u Saamów – hodowców reniferów
  • zasypany śniegiem górski kurort
  • zabawa w lodowym labiryncie

Program podróży

Zbiórka na lotnisku im. Chopina w Warszawie. Przelot do Murmańska z przesiadką w Moskwie (przy dogodnej konfiguracji połączeń lotniczych wypad na spacer po centrum Moskwy). Przybycie do Murmańska w nocy, transfer do hotelu. Przy odrobinie szczęścia już tej nocy ujrzymy największą atrakcję regionu – zorzę polarną.

Po śniadaniu ruszamy na zwiedzanie 300-tysięcznego miasta. Podziwiając majestatyczne gmachy i pomniki, przejedziemy prospektem Lenina nad Zatokę Kolską. Zobaczymy najdalej wysunięty na północ niezamarzający port Eurazji, a także wjedziemy na wzgórze z pomnikiem Aljoszy, poświęconym obrońcom terenów podbiegunowych. Po południu udamy się nad Morze Barentsa. Droga wiodąca przez tundrowo-jeziorną okolicę doprowadzi nas daleko na północ, gdzie w jednej z przepięknych skalistych zatoczek znajduje się rybacka wieś Teriberka. Nocleg i kolacja w hotelu.

Dzień w Teriberce – zwiedzimy wyludniającą się miejscowość i zajrzymy do miejsc, które były scenerią nominowanego do Oscara filmu „Lewiatan”. Zjemy rozgrzewający obiad z widokiem na zatokę, a potem będziemy dalej eksplorować okolicę, napawając się surowymi pejzażami dalekiej północy. Po kolacji znów „zapolujemy” na zorze.

Śniadanie, a następnie przejazd do wsi Saamów – rdzennych mieszkańców tej części świata. W osadzie przyjrzymy się zwyczajom ludzi żyjących w skrajnie trudnych warunkach klimatycznych, zobaczymy wykorzystywane do dziś tradycyjne namioty – czumy, przymierzymy stroje wykonane z futra, a także dowiemy się nieco na temat lokalnych wierzeń. Po obiedzie składającym się z dań lokalnej kuchni zagramy w saamską piłkę nożną i przejedziemy się na saniach ciągniętych przez renifery. Wieczorem przyjazd do Kirowska. Nocleg w hotelu.

Po śniadaniu krótkie zwiedzanie położonego wśród gór miasteczka, które jest znanym w okolicy ośrodkiem narciarskim. Fakultatywnie wycieczka na skuterach śnieżnych po okolicy lub szusowanie na nartach zjazdowych. Kolacja i nocleg w Kirowsku. Dla chętnych wieczorny seans w bani – tradycyjnej rosyjskiej łaźni parowej.

Rano wizyta w „Śnieżnej Wsi” – zimowym parku rozrywki z pełnymi lodowych rzeźb labiryntami i lodowymi zjeżdżalniami. Transfer na dworzec kolejowy w Apatitach. Przejazd do Murmańska pociągiem dalekobieżnym – szansa, by poczuć klimat podróży rosyjskimi kolejami. Po kolacji dla chętnych wyjście na lodowisko w centrum miasta. Nocleg w Murmańsku.

Śniadanie. Transfer na lotnisko. Przelot z Murmańska do Warszawy z przesiadką w Moskwie.

Terminy i ceny

Dostępne terminy:

 • 16-22.01.2023/ 5900PLN