Pieszo przez Bajkał / Zimowa przygoda w carstwie lodu

O podróży

Ta wyprawa to największa przygoda, jaką można przeżyć na Bajkale. Śmiałkom, którzy nie boją się mrozu i trudnych warunków, proponujemy pieszą przeprawę po zamarzniętym morzu Syberii z noclegami pod namiotami na lodzie. Na trasie będzie można z bliska zobaczyć wszystkie lodowe zjawiska, jakimi zimą zachwyca Bajkał, oraz doświadczyć ogromu bajkalskich przestrzeni. Poza wędrówką po śniegu i lodzie, uczestników czekają przejazdy poduszkowcem i UAZ-em, zwiedzanie autentycznych wiosek i spotkania z mieszkańcami tych wspaniałych okolic.

 • Przed nami

  • 4-dniowa piesza przeprawa po lodzie Bajkału
  • noclegi pod namiotami na zamarzniętym Bajkale
  • torosy, szczeliny, lodowe groty
  • przejazdy poduszkowcem i UAZ-ami
  • noclegi u syberyjskich gospodarzy
  • relaks w bani – rosyjskiej łaźni parowej
  • kąpiel w przeręblu
  • jazda na nartach z widokiem na Bajkał
  • syberyjskie wioski i zabytki Irkucka

Program podróży

Spotkanie na lotnisku im. Chopina w Warszawie i wylot do Irkucka z przesiadką w Moskwie.

Przylot do Irkucka, stolicy Syberii Wschodniej i miasta nieodłącznie związanego z historią polskich zesłańców. Transfer do hotelu. Wyjście na zwiedzanie śródmieścia z zabytkowymi cerkwiami, „polskim” kościołem oraz oryginalną drewnianą zabudową, tworzącą niepowtarzalną atmosferę Irkucka. Odwiedzimy centralny rynek, a także zobaczymy lodołamacz „Angara” i zaporę irkuckiej hydroelektrowni. Kolacja i nocleg w hotelu.

Po śniadaniu przejazd do położonej nad Bajkałem Listwianki. Po zakwaterowaniu w bazie turystycznej możliwość skorzystania ze stoku i jazdy na nartach z widokiem na najgłębsze jezioro świata. Po południu przeprawa na drugą stronę wypływu Angary do osady Port Bajkał – tam spacer wzdłuż parującej rzeki oraz na punkt widokowy. Wieczorem kolacja i rozgrzewająca wizyta w bani, czyli syberyjskiej łaźni parowej. Dla chętnych – okazja, by wykąpać się w przeręblu wyciętym w tafli Bajkału.

Rano jedziemy poduszkowcem do odległej o ok. 20 km osady Bolszyje Koty. Stamtąd wracamy pieszo do Listwianki – będzie to pierwsza poważna próba chodzenia po Bajkale, okazja do przetestowania sprzętu i przedsmak wrażeń związanych z przebywaniem w bezkresnych śnieżno-lodowych przestrzeniach. W połowie dnia piknik we wspaniałych okolicznościach przyrody. Wieczorem kolacja, a następnie (o ile artysta nie będzie w trasie) wyjście na koncert miejscowego barda, opiewającego uroki syberyjskiej przyrody i wiejskiego życia. Przed snem możliwość skorzystania z bani i wzajemnego nacierania się śniegiem.

Po śniadaniu ruszamy poduszkowcem wzdłuż zachodnich brzegów Bajkału. Po drodze przystanki przy widowiskowych przylądkach Skrippier i Cziertow Most, przy delcie rzeki Gołoustnej. W połowie dnia przerwa na piknik w Zatoce Piaszczystej, znanej z pięknych formacji skalnych nad brzegiem Bajkału. Po przybyciu do Buguldiejki zakwaterowanie u gospodarzy i spacer po autentycznej syberyjskiej wiosce. Kolacja i wieczorny seans w bani.

Poznajemy Buguldiejkę i jej okolice. Zobaczymy porzucony kamieniołom marmuru, w którym można zachwycić się gigantycznymi ścianami z białej skały oraz zobaczyć, jak wyglądał proces wydobycia wielkich bloków skały. Wejdziemy na jedno z okolicznych wzgórz, z których roztacza się panorama doliny Buguldiejki, ulokowanej w niej wioski oraz otwartego Bajkału. Po południu wyjście na lód w poszukiwaniu torosów, szczelin i innych fascynujących zjawisk lodowych.

Zaczyna się największa przygoda, jaką można przeżyć na Bajkale – wyruszamy na pieszą przeprawę po zamarzniętym morzu. Planowana trasa zakłada przejście wzdłuż zachodniego brzegu Bajkału od ujścia Buguldiejki do cieśniny Olchońskie Wrota, czyli jednego z najbardziej malowniczych fragmentów bajkalskich wybrzeży. Poruszając się po zamarzniętym Morzu Syberii, będziemy nieustannie doświadczać ogromu bajkalskich przestrzeni. Po drodze zobaczymy wszystkie możliwe zjawiska lodowe, będziemy przeciskać się pomiędzy torosami, pokonywać szczeliny, biwakować wśród śniegu i lodu, a w nocy obserwować rozgwieżdżone niebo i zasypiać przy dźwiękach trzaskającego Bajkału. Dzienne odcinki to ok. 20 km. Noclegi pod namiotami (zapewnia organizator). Grupie towarzyszy pojazd asekuracyjny, który transportuje ekwipunek, oraz kierowca-kucharz, który przygotowuje posiłki oraz pomaga przy rozbijaniu obozu.

Tego dnia powinniśmy dotrzeć w rejon cieśniny Olchońskie Wrota. Wieczorem przejazd UAZ-ami do miejscowości Chużyr na wyspie Olchon. Zakwaterowanie w pensjonacie, kolacja i zasłużony relaks w bani.

Po śniadaniu wyjazd UAZ-em przez cieśninę Małe Morze na otwarty Bajkał, w rejon położony na północ od przylądka Choboj. Po drodze próba łowienia ryb spod lodu. Następnie pośrodku niczego postawimy namioty i zrobimy sobie krótkie wczasy wśród rozległych przestrzeni syberyjskiego morza. Piknik, spacery po okolicy, a jeśli pogoda pozwoli – również opalanie. Kolacja z widokiem bajkalskiego zachodu słońca. Ognisko na środku Bajkału. Ostatni nocleg na lodzie.

Rano śniadanie i dalszy ciąg plażowania. W połowie dnia wracamy do Chużyru, po drodze zatrzymując się przy najbardziej widowiskowych fragmentach wybrzeży Olchonu – przylądkach Choboj i Trzej Bracia, wysepce Charancy. Zakwaterowanie w pensjonacie, kolacja z bajkalskimi specjałami i wieczorny seans w bani.

Po śniadaniu wyjazd z Chużyru, pożegnanie z Bajkałem i powrót do Irkucka. W centrum miasta czas na ostatnie zakupy oraz przepakowanie przed wylotem. Kolacja i nocleg w hotelu.

Transfer na lotnisko, przelot do Warszawy z przesiadką w Moskwie. Zakończenie imprezy na lotnisku im. Chopina.

Terminy i ceny

Cena: 10300PLN

Dostępne terminy:

 • 05-18.03.2022
 • 03-16.03.2023