Zimowa przygodana Bajkale / Wyprawa do krainy lodu

O podróży

Niezwykła wyprawa dla prawdziwych zapaleńców, którzy chcą ujrzeć Bajkał w najwspanialszej odsłonie. Przezroczysty lód, pola torosów, lodowe groty – to wszystko będzie można zobaczyć na trasie. Gwoździem programu zimowej eskapady na Syberię jest kilkudniowa przeprawa UAZ-ami na północny kraniec Bajkału. I najważniejsze – zabierzemy Was tam w marcu, kiedy lód jest najgrubszy, a temperatury – całkiem znośne.

  • Przed nami

    • kilkudniowa przeprawa UAZ-ami po Bajkale
    • zjawiska lodowe: „organy”, groty, torosy, sokui…
    • kąpiel w przeręblu
    • dzika przyroda północnego Przybajkala
    • Siewierobajkalsk – słynne miasto budowniczych BAM-u
    • Kolej Krugobajkalska – unikatowy zabytek techniki
    • zwiedzanie zamarzniętego Irkucka i Krasnojarska
    • przejazd BAM-em i Koleją Transsyberyjską

Program podróży

Spotkanie na lotnisku im. Chopina w Warszawie i wylot do Irkucka z przesiadką w Moskwie.

Przylot do Irkucka, stolicy Syberii Wschodniej i miasta nieodłącznie związanego z historią polskich zesłańców. Transfer do hotelu. Wyjście na zwiedzanie śródmieścia z zabytkowymi cerkwiami, „polskim” kościołem oraz oryginalną drewnianą zabudową, tworzącą niepowtarzalną atmosferę Irkucka. Odwiedzimy centralny rynek, a także zobaczymy lodołamacz „Angara” i zaporę irkuckiej hydroelektrowni. Kolacja i nocleg w hotelu.

Po śniadaniu wyjeżdżamy w kierunku Bajkału. Po zakwaterowaniu w Listwiance wyjazd na eskapadę poduszkowcem wzdłuż Kolei Krugobajkalskiej – zabytkowej linii kolejowej poprowadzonej u stóp skalistych wybrzeży Bajkału, posiadającej 40 tuneli i kilkanaście wysokich mostów. Ślizgając się po lodzie, będziemy robić postoje, by nacieszyć się widokami zamarzniętego Bajkału i zrobić pierwsze kroki po jego tafli. Zatrzymamy się także na rozgrzewający obiad u miejscowej gospodyni. Dla chętnych – okazja, by wykąpać się w przeręblu wyciętym w tafli zamarzniętego Bajkału. Wieczorem kolacja i relaks w bani, czyli syberyjskiej saunie parowej.

Przed południem wizyta w Muzeum Bajkalskim, odkrywającym wiele tajemnic „Świętego Morza”. Później wjazd wyciągiem na Kamień Czerskiego, skąd roztacza się piękny widok na „źródło” Angary – jedynej rzeki wypływającej z Bajkału. Fakultatywnie szusowanie na nartach z widokiem na Bajkał lub wycieczka skuterami śnieżnymi do przyl. Skrippier i zamarzniętej osady Bolszyje Koty. Rozgrzewająca kolacja, a następnie (o ile artysta nie będzie w trasie) wyjście na koncert miejscowego barda, opiewającego uroki syberyjskiej przyrody i wiejskiego życia. Przed snem możliwość skorzystania z bani i wzajemnego nacierania się śniegiem.

Po śniadaniu ruszamy poduszkowcem wzdłuż zachodnich brzegów Bajkału. Po drodze przystanek w Zatoce Piaszczystej, u stóp widowiskowych formacji skalnych nad brzegiem Bajkału. Obiad u gospodyni w Buguldiejce, przesiadka do UAZ-a i przejazd na Wyspę Olchon. Po drodze zwiedzanie zamarzniętej cieśniny Małe Morze. Pod wieczór przyjazd do miejscowości Chużyr, zakwaterowanie w bazie turystycznej. Wieczorny spacer do Skały Szamanki, kolacja i rozgrzewająca kąpiel w bani.

Dzień spędzamy na Olchonie i zamarzniętej tafli cieśniny Małe Morze. Obejrzymy skałę Szamanka (uważaną przez wyznawców szamanizmu za jedno z 9 najświętszych miejsc Azji), zobaczymy zamarznięte formy lodowe na skalistych wybrzeżach, zajrzymy do wnętrza lodowych grot i po tafli jeziora pojedziemy na wysepkę Ogoj, gdzie znajduje się buddyjska stupa. Po kolacji okazja, by spróbować magicznego trunku syberyjskich szamanów z tradycyjnymi zakąskami.

Po śniadaniu pakujemy się do UAZ-ów i wyruszamy na otwarty Bajkał. Wcześniej jednak jedziemy wzdłuż cieśniny Małe Morze, zatrzymując się przy najciekawszych miejscach na wybrzeżach wyspy Olchon (skaliste przylądki Trzej Bracia i Choboj) oraz w Pieszczance – miejscu dawnego łagru stalinowskiego. Dalej mijamy pola lodowych torosów i budzące grozę szczeliny. Po drodze postój, by napić się whisky z największego kieliszka świata. Późnym popołudniem docieramy na Wyspy Uszkanii i kwaterujemy się w bazie naukowej.

Dzielnymi UAZ-ami okrążymy półwysep Święty Nos i wjedziemy do bajecznej Zatoki Cziwyrkujskiej, otoczonej górami porośniętymi gęstą tajgą. Tam kąpiele w gorących źródłach wybijających wprost nad Bajkałem oraz zwiedzanie lodowych grot, w których na chwilę można przenieść się do innej rzeczywistości. Obiad z uchą z omula w roli głównej, a następnie przejazd do Dawszy – położonej „pośrodku niczego” siedziby strażników Rezerwatu Barguzińskiego. Zakwaterowanie w domach rezerwatu.

Tego dnia nie ruszamy się z Dawszy. Po śniadaniu zwiedzimy zamarznięte muzeum przyrodnicze, wysłuchamy opowieści o historii założenia Rezerwatu Barguzińskiego i o jego dzikich mieszkańcach – przede wszystkim sobolach. Następnie w towarzystwie pracownika rezerwatu udamy się w głąb tajgi w poszukiwaniu śladów zwierząt. W kopnym śniegu będziemy poruszać się na tradycyjnych drewnianych nartach. Po południu czas na podpatrywanie soboli, które niekiedy swobodnie hasają po miejscowości, spacery po osadzie i wpatrywanie się w przestrzeń zamarzniętego Bajkału.

Kierujemy się na północ i wzdłuż Gór Barguzińskich, pośród kompletnej dziczy jedziemy aż do Siewierobajkalska. Przed dotarciem do celu przystanek w wiosce Bajkalskoje i spacer na skalisty przylądek, z którego roztacza się wspaniała panorama Bajkału. W Siewierobajkalsku zakwaterowanie w hotelu i kilka chwil na wypoczynek po trudach lodowej podróży przez zamarznięte Morze Syberii. Kolacja w restauracji, dyskoteka z lokalnymi przebojami i nocleg.

Po śniadaniu jedziemy na przeciwległy brzeg Bajkału, do Chakusów – malowniczego sanatorium położonego wśród leśnej głuszy. Tam ozdrawiające kąpiele w gorących źródłach, nacieranie się śniegiem i inne zabiegi radujące ciało i duszę. Piknik z omulem w roli głównej. Po południu powrót do Siewierobajkalska i spacer po legendarnym mieście budowniczych Bajkalsko-Amurskiej Magistrali. Kolacja, przejazd na dworzec kolejowy, „zaokrętowanie” w wagonach i początek kolejowej przygody – przejazdu po trasie słynnego BAM-u i Transsybu do Krasnojarska.

Spędzamy dzień w pociągu, przyglądając się krajobrazom zaśnieżonej tajgi, zagubionych w niej syberyjskich wiosek i chłonąc koloryt podróży rosyjską koleją. Po drodze zobaczymy również gigantyczną zaporę hydroelektrowni w Bracku.

Rano przybywamy do Krasnojarska. Transfer do hotelu i wyjazd na zwiedzanie miasta: wizyta na wzgórzu Karaułnaja ze słynną kapliczką upamiętnioną na 10-rublowym banknocie, spacer nabrzeżem Jeniseju oraz Plac Teatralny. Po południu wycieczka do rezerwatu Stołby: wjazd wyciągiem na punkt widokowy i podziwianie unikatowych granitowo-sjenitowych ostańców skalnych. Po powrocie do miasta uroczysta kolacja i nocleg.

Wczesnym rankiem transfer na lotnisko. Wylot przez Moskwę do Warszawy. Zakończenie wyprawy na Lotnisku im. F. Chopina.

Terminy i ceny

Cena: 10900PLN

Dostępne terminy:

  • 16.02-01.03.2022
  • 22.02-07.03.2022
  • 14-27.02.2023
  • 20.02-05.03.2023